2017/2018

PODRÓŻ W CZASIE PO PIĘKNEJ I NIEPODLEGŁEJ

Powiększ

23 maja uczniowie klasy I i III wzięli udział w wycieczce. Była to podróż  jakby w czasie, poprzez wieki. Rozpoczęliśmy od lotniska w Goleniowie. Tu dzieci miały okazję zobaczyć :
-  na czym polega odprawa pasażerów ,
-  tablicę informacyjną o przylotach i odlotach,
-  startowanie i lądowanie samolotów,
-  tankowanie tych podniebnych środków komunikacji,
-  w jaki sposób transportowane są bagaże ,
-  wsiadanie i wysiadanie pasażerów,
-  punkt dowodzenia lotami czyli wieżę kontrolną,
-  skaner, który prześwietla bagaże pasażerów w celu bezpieczeństwa,
-  gablotę z rzeczami, które zostały odebrane pasażerom, gdyż ich transport był    
   niedozwolony,   
       Każdy z uczestników miał okazję przejść przez bramkę i zobaczyć obraz w skanerze zawartości torebek swoich opiekunów. I w tym miejscu zrodziło się marzenie – lotu samolotem.  Jesteśmy dumni, że Polacy mogą swoje marzenia realizować. Odbywać podróże w najdalsze zakątki świata.
    Co prawda nie samolotem ale autokarem dojechaliśmy do kolejnego etapu naszej wędrówki – Muzeum Narodowego w Szczecinie. I tu czas cofnął się. Mieliśmy okazję zobaczyć rzeźby, które pochodziły  np. z XIII i XIV wieku.  Uczniowie na poduchach słuchali opowieści na temat: rodzaju drewna z którego wykonywane są rzeźby, narzędzi rzeźbiarza, rodzaju rzeźb, sposobów ich ozdabiania  i konserwacji. A najważniejsze, że mogli dotknąć narzędzi np. dłuta, struga, urządzenia do zdejmowania wymiarów,  kawałka drewna lipowego, czy dębowego.   
    Wśród marmurowych rzeźb przemieściliśmy się do sali współczesnej z ekranem, komputerem, projektorem i filmami. Tu zobaczyliśmy jak powstaje rzeźba z gliny, ciekawe rzeźby polskie i te, które zachwycają w innych krajach, jak również współczesne projekty artystów. Były też zagadki np. z jakiego materiału zostały wykonane prezentowane dzieła (lód, śnieg, piasek, kamień, marmur, brąz). Podążając za przewodniczką dotarliśmy do sali, w której każde z dzieci stało się rzeźbiarzem. Z materiałów papierniczych wspólnymi siłami budowaliśmy swoją rzeźbę. Na koniec uczniowie dobrani w pary tak układali ciało swojego współtowarzysza, aby oddać radość i smutek.
    W tej podróży w czasie od lotami samolotami, poprzez sztukę średniowieczną i powrót do współczesności  zdobyliśmy wiele wiadomości o naszej historii i współczesności.
    Dziękujemy Pani Agnieszce Zielińskiej za pomoc w opiece nad uczniami oraz utrwalanie niepowtarzalnych chwil na zdjęciach.
Opiekunowie  : J. Chlewicka i E. Kowalewska

FESTYN RODZINNY

Powiększ
    W sobotnie południe 19 maja br. w Przytorze odbył się festyn rodzinny z okazji Dnia Dziecka, na który zostali zaproszeni mieszkańcy prawobrzeżnych dzielnic miasta. Został on zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 9, Radę Rodziców oraz filię Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu. Na uczestników czekało mnóstwo atrakcji, a największą było naukowe miasteczko smartLab – Centrum Edukacji.
    Od godziny 11 rodzice obserwowali występy artystyczne swoich dzieci przygotowane przez nauczycieli, w godzinach późniejszych podziwiano pokaz młodszych i starszych karateków Klubu Karate Kyokushin Yuuki oraz pokaz tańców latynoamerykańskich w wykonaniu uczennicy SP9 Agaty Kowalewskiej i jej partnera Piotra Włosek z klubu „Jantar” Międzyzdroje. Stałym elementem wszystkich okolicznościowych imprez była obecność przytorskich strażaków, którzy pomagali organizatorom oraz urządzali konkursy dla najmłodszych (strzelanie wodą do celu). Dla dzieci wyczekiwaną atrakcją były wielkie dmuchane zabawki (zamek, miasteczko Minionków), malowanie buziek oraz wata cukrowa, wszystko udostępnione dzięki Miejskiemu Domowi Kultury. Dzięki obecności policji mieszkańcy mogli oznakować swoje rowery, z czego chętnie skorzystali. Wszystko urozmaicone było przepysznym jedzeniem: domowymi wypiekami, karkówką i kiełbasą z grilla oraz upieczonym dzikiem. Słoneczna pogoda sprawiła, że mieszkańcy chętnie wypoczywali do samego końca imprezy.
   Jednak największą atrakcją festynu okazało się naukowe miasteczko smartLab – Centrum Edukacji, które prowadzone było przez młodych i pełnych pasji ludzi. Siedem stanowisk pokazowych gwarantowało różnorodną zabawę połączoną z nauką. Dzieci i dorośli obserwowali eksperymenty z ciekłym azotem i suchym lodem, mogli skosztować błyskawicznych i bezazotowych lodów oraz doświadczyć, czy są w stanie otrzymać oranżadę, jadąc na energorowerze. Chłopcy oczarowani byli stoiskiem z klockami konstrukcyjnymi ,,Sekrety elektroniki”, a  dziewczynki nie opuszczały stoiska, na którym robiły świece, mydełka i inne piękne rzeczy. W zaciemnionym namiocie (tzw. igloosferze) odbywały się pokazy luminescencji i zjawisk świetlnych. Co jakiś czas zabawa była przerywana zumbą prowadzoną przez instruktora.
    W organizację festynu zaangażowało się mnóstwo ludzi, którym serdecznie dziękujemy za pomoc: pracownikom i dyrekcji szkoły, rodzicom, strażakom, Miejskiemu Domowi Kultury. Dzięki sponsorom można było zaprosić po raz pierwszy naukowe miasteczko – wielkie ukłony Rady Rodziców dla Urzędu Miasta, Pana Prezydenta i Pana Sławomira Nowickiego. Dziękujemy serdecznie instytucjom, firmom i prywatnym osobom, które nas wsparły rzeczowo i finansowo:
- URZĄD MIASTA ŚWINOUJŚCIA
- NAVIKON ENGINEERING
- KOWALEWSKI ROWERY
- PAŃSTWO ANNA I TOMASZ GUWER
- MALOW SKAND
- MARINUS
- ARKADA
- BAR KREWETKA – PAŃSTWO LASKOWSCY
- CIASTKARNIA PIEKARNIA ŻELEK
- PIEKARNIA MEWA
- PAN KRZYSZTOF SOLECKI
- PAN NORBERT ROMANOWSKI
- STOKROTKA
- POLO MARKET – POLSKI SKLEP
- BIEDRONKA
- PSB – MRÓWKA

DZIĘKUJEMY RÓWNIEŻ WSZYSTKIM ANONIMOWYM DARCZYŃCOM.
Dagmara Kubiak-Rosiak

XV Gminne Podchody Ekologiczne Krępsku

Powiększ

W dniu 18 maja 2018 r. uczniowie kl. V „b”- Nikodem, Bartosz i Tymoteusz wzięli udział w XV Gminnych Podchodach Ekologicznych Krępsku. Uczniowie wykazali się doskonałą znajomością roślin, zwierząt, segregacją odpadów i orientacją w terenie. Wykonali też pracę plastyczną-zwierzaka z surowców wtórnych. wtórnych kwalifikacji końcowej zajęli III miejsce. Gratulujemy sukcesu!

L. Nowicka

W Marianowie

Powiększ

17 maja 2018 roku klasa druga odwiedziła Marianowo, niewielką wieś w pobliżu Stargardu. Celem wycieczki było przybliżenie dzieciom etapów powstawania chleba, sposobu wytwarzania mąki i jej rodzajów. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach z zakresu różnych wypieków. Wykonali podpłomyki, kruche ciasteczka, pyszne drożdżówki oraz chleb z makiem. Wiele radości sprawiła dzieciom krótka przejażdżka pojazdem wycieczkowo – spacerowym po okolicy. Ciekawi historii mogli dostrzec zabytkowy kościół i klasztor cysterek, w którym przebywała słynna Sydonia von Borck.
Op. Iwona Strąk

MUZYCZNE SPOTKANIE UCZNIÓW KLAS I-III

Powiększ

14 maja uczniowie klas I-III pojechali do MDK w na koncert w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Świnoujściu. Było to niezwykłe, wzruszające spotkanie z muzyką. Wysłuchaliśmy utworów wykonywanych na : fortepianie, skrzypcach, klarnecie, akordeonie, flecie i marimbie. Prowadząca koncert przybliżyła słuchaczom również zasady gry na poszczególnych instrumentach i zachęcała do rozwijania swoich muzycznych zainteresowań. Wśród artystów znalazły się dwie nasze uczennice: Amelia Mazur i Wiktoria Strąk. Dziewczynki grały na fortepianie. Byliśmy dumni, że wśród naszej społeczności uczniowskiej są takie talenty.
Po koncercie klasa II spędziła czas na placu zabaw. Zaś uczniowie klasy I i III korzystając z okazji, że są na lewobrzeżu miasta wzbogacali swoją wiedzę na temat Świnoujścia. Trasa zwiedzania prowadziła przez: stadion, amfiteatr, zabytkowy budynek SP-1, neogotycka wieża, kamieniczki na Hołdu Pruskiego, kościół ,,Gwiazdy Morza”.
Dziękujemy Pani Renacie Pateckiej i Pani Katarzynie Hamadyk za opiekę podczas wyjazdu. Dzięki nim mogliśmy bezpiecznie bawić się i uczyć.
E. Kowalewska, I. Strąk, J. Chlewicka

PIERWSZAKI TROPIĄ PRZYRODĘ

Powiększ

8 maja uczniowie klasy I brali udział w lekcji organizowanej w ośrodku edukacyjnym w Grodnie k. Międzyzdrojów. Tematem spotkania były rośliny klifowe. Po części organizacyjnej ruszyliśmy na plażę i pod okiem prowadzącego dzieci badały jakie rośliny porastają klif oraz określały warunki przyrodnicze. Najbardziej oczekiwanym momentem było budowanie z piasku klifu i obserwowanie jakie zmiany w nim zachodzą pod wpływem uderzających fal morskich. Morze podmywało nie tylko piaskowe budowle, ale również nogi budowniczych. Każdy z uczestników powrócił do szkoły z nową misją przyrodniczą, którą będzie wypełniał z pomocą dorosłych. Nauka i zabawa to fajna sprawa, czego dowodem były wyśmienite humory .
Dziękuję Pani Agnieszce Gąsiewskiej za pomoc w opiece nad dziećmi w trakcie wyjazdu.
Ewa Kowalewska

.